fbpx
Madalyon Kurumsal > Kurumsal Programlar > Zihin Haritaları

Zihin Haritaları

Hiçbir şeyi aklımda tutamıyorum! İşte ve evde yapılacak o kadar çok şey var ki, hangi birini, ne ara, nasıl yapacağım? Not alırken uzun cümleler yazmaktan, anlatılanlar arasında kaybolmaktan yoruldum. Bu ifadeler size tanıdık geliyor mu?

Zihin Haritaları tekniği, beynin iki yarısının (sağ ve sol) farklı görevler üstlendiği ilkesine dayanmaktadır. Geleneksel eğitim yöntemleri, beynin sadece sol tarafına yoğunlaşarak yaratıcılığı ve etkin düşünmeyi köreltmektedir. Bu teknikte amaç, sağ ve sol lobu en etkin şekilde kullanabilmeyi sağlamaktır. Portakal deyince akla ilk ne geliyor? P-O-R-T-A-K-A-L harflerinin oluşturduğu kelime mi, yoksa portakala ait bir görüntü mü? İkincisi değil mi? Beyin resimlerle düşünür, kelimeler sadece bir araçtır. Beyin renkleri, görselleri ve hayal etmeyi sever. Sevdiği için de bu türden bilgileri unutmaz.

100 metre koşan bir atleti hayal edelim, sağ ayağını kullanmadan, sadece sol ayağıyla ne kadar koşabilir? Etkin ve yaratıcı düşünmeyi, kişinin kendisine olan güvenini arttırmayı, kendinden beklentileriyle ilgili farkındalık kazanmasını ve hatırlaması gereken bilgileri kolaylıkla aklına getirebilmesini sağlayan bir teknik olan “Zihin Haritaları” yorgun beyninize yardım etmeyi hedefliyor.

Karışık ve uzun bilgileri, yapılacak görevleri, günlük, haftalık, aylık ve yıllık planları, toplantı notlarını, hazırlanması gereken sunuları kolaylıkla oluşturmak ve hatırlamak; kariyer, sağlık, kişisel gelişim, insan ilişkileri konularında ulaşılmak istenen hedefleri belirleyerek farkındalık kazanmak için sizleri renkli kalemlerle zihin haritalarınızı oluşturmaya davet ediyoruz.