fbpx
Madalyon Kurumsal > Kurumsal Programlar > StresSİZsiniz – Düşünce ve Davranışlarla Stres Yönetimi

StresSİZsiniz – Düşünce ve Davranışlarla Stres Yönetimi

Stres aniden karşılaştığımız durumlarda ortaya çıkan bir tehlike alarmıdır. İnsan bedeni her koşulda yaşamaya, hayatta kalmaya programlanmıştır. En küçük bir uyaran bile beynimizde kırmızı ışıkların yanıp sönmesine neden olur. Bu uyaranı, beynin tüm bedeni alarma geçirmesi ve tehlikeye karşı bir savaş çağrısı olarak tercüme edebiliriz. Stressiz bir yaşam zaten düşünülemez, önemli olan bu stresin süresidir. Sürekli bir tehlike algısıyla yaşamak tahmin edileceği gibi hem beyni, hem de bedeni yoran bir durumdur.

Bedende, kalbin her zamankinden daha hızlı atması, tansiyonun yükselmesi, akciğerlerin ve böbreklerin her zamankinden daha fazla çalışması şeklinde değişiklikler olur. İşte “bütün hastalıkların kaynağı strestir” sözü de bu yüzden söylenir. Ancak öyle bir çağda ve öyle bir ortamda yaşıyor ve çalışıyoruz ki, stresten uzak kalmak gibi bir şansımız yok. Öyleyse biran önce onunla nasıl başa çıkabileceğimizi öğrenmek zorundayız. Sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir hayata ancak o zaman adım atabiliriz.

Olumlu stres düzeyinizi bulun, olaylara verdiğiniz tepkileri kontrolünüzde tutun! Psikologlarımız, hepimizin bir an önce çözmesi gereken bu sorunda yanınızda olacaklar.