fbpx
Madalyon Kurumsal > Dergiler > KURSAD 3. SAYI

KURSAD 3. SAYI

Madalyon 28 Mart, 2020

Bildiklerinizi 2017’ye Öğretin

Yılın ilk günü akşam haberlerinde çıkan ‘Yılın ilk bebeğine ailesi Umut adını verdi’ haberlerini hatırlıyorum. Bir gün öncesinde ailece TV başında sevilen sanatçıların konserlerini izlediğimiz, tombala oynayıp, hediyeler dağıttığımız yılbaşı gecelerini… Belli ki çok şey değişti o günlerden bu günlere. Ne evlerdeki toplantılar kaldı, ne de neşeli haberler. Ülkemiz ve tüm insanlık için zor zamanlardan geçiyoruz. Sevdiklerimizle sınanıyor, inançlarımızla sorgulanıyoruz. Hayat kaldığı yerden devam ediyor gibi gözükse de, belli ki çok büyük bir değişimden geçiyoruz.

Bilginin, iletişimin, farkındalığın günden güne arttığı bir dünyada, savaşa ve zulme şahit olmak, gelişmiş bilinçlerimizde anlam bulmakta zorlanıyor. Belki tüm bu olup bitenlerde hiçbir suçumuz olmadığını düşünüp öfkeye kapılıyoruz. Belki de her şeyin kontrolümüz dışında geliştiğini düşünüp derin bir karamsarlığın sınırında hissediyoruz. Haklısınız, bir suçumuz olmayabilir ama hayalini kurduğumuz dünya için bir etkimiz olabilir.

Evet her şeyi kontrol edemeyebiliriz ama zihnimizi kontrol etmek her zaman bizim elimizdedir. Belki haberlerde göremedik ama yeni yıl gecesi yine birçok bebek dünyaya geldi. Dini, dili, ırkı, rengi ne olursa olsun; birçok bebek 2017’nin ilk günü içinde bulunduğumuz bu dünyaya gözlerini açtı. Bu dünyanın nasıl bir dünya olduğunu anlamak için, gözlerimizin içine bakmaya başladılar. 2016’nın yaşlanmış bilgeleri olarak, 2017’ye ve 2017 bebeklerine öğreteceklerimiz var. Onları büyütmemiz, beslememiz, eğitmemiz için ağzımızdan çıkacak olana bakıyorlar.

Davranışlarımıza bakıyorlar, düşüncelerimizi anlamaya çalışıyorlar. Elimizde büyük bir fırsat var sevgili dostlar. Bütün bildiklerimizi yeni gelenlere öğretelim.

Hedefine hiçbir zaman ulaşamayan kin ve nefretin zararlarını; her zaman kazanan empati ve açık fikirliliği anlatalım. Minnet duymanın ve umudun insan ruhunun en büyük merhemi olduğunu, karamsarlığın ağırlığıyla yol gitmenin zorluğunu anlatalım. İsteklere ulaşmak için azim ve şevk ile çalışmak gerektiğini, tembellik ve korku ile ancak başkalarının uygun gördüğü şekilde yaşamak zorunda kalınacağını öğretelim.

Affediciliğin ve dürüstlüğün dayanılmaz hafifliğinden bahsedelim. Kendine güvenmeyi öğretelim. İyimserliği öğretelim. En çok da iyimserliği öğretelim. İnsan ruhunun koşulsuz mutluluk kaynağıdır iyimserlik.

En karanlık anda bile, sorunlarla baş etme becerimizi artırır. İyimser olarak kendini kandırmış olmaz insan, aksine olumsuzluklara teslim olmuş zihnin gücünü gösterme fırsatıdır iyimserlik. Yeni yollar keşfetmek için karanlığa ışık tutar. Yeni yıla ve yeni yıl bebeklerine hayalimizdeki dünyanın inceliklerini öğretmeye davet ediyorum sizi. Onları güzelliklerle büyütmeye, bunun için çabalamaya ve umutsuzluğa düşmemeye davet ediyorum. Yeni olanlara ışık tutalım. Üstelik bir sırrım var: Başkalarına ışık tutan, kendi yolunu aydınlatır…

Dergimizin 3. sayısında; kendinize ve duygularınıza doğru keşifler yapabilmeniz dileğiyle, şimdiden iyi yolculuklar ve iyi yıllar dilerim.

Sevgilerimle

Yayın Direktörü Hande Cesur 

Kursad 3. Sayı Dergimizin Tamamı